Tässä ICT-yrityksille suunnatussa maksuttomassa verkkokoulutukseen pureudutaan ICT-alan jalanjälkeen.
Koulutuksen ohjelma:
🌱 klo 9.00–9.30: Vihreät ohjelmistot | Janne Kalliola, Exove & Rebl Group
- miksi ohjelmistojen energiankulutus on tärkeää?
- miksi IT-alan päästöt ovat kasvussa?
- keinoja energiankulutuksen vähentämiseksi
🌱 klo 9.30–10.00: Olemmeko jämähtäneet syntisten pöytään? | Heini Vainio ja Kristiina Uimonen, Inrego
- hyvä paha IT – vaikutukset ihmisiin ja ympäristöön
- miksi IT-laitteiden elinkaaren optimointi on tärkeää?
- näin toimimalla taloudelliset- ja ympäristösäästöt kulkevat käsi kädessä
🌱 klo 10.00–10.30: Jari Porras, LUT-yliopisto
- ICT-alan vaikutukset ja vaikutusten arviointi
- IT-ala osa ongelmaa ja osana ratkaisua
- SusAF-viitekehys vaikutusten ymmärtämiseksi
🌱 klo 10.30–11.00: Miten Green ICT huomioidaan IT-palvelunhallinnassa? | Marko Jäntti, Itä-Suomen yliopisto
- mitä on vihreä IT/ICT ja systemaattinen IT-palvelunhallinta?
- miten luodaan kokonaisvaltainen näkymä vihreään ICT:hen palvelunhallinnan kontekstissa?
- esimerkkejä vihreän ICT:n huomioimisesta IT-palvelutuotannossa (jakelunhallinta, konfiguraationhallinta, palvelupyyntöjen- ja palvelukataloginhallinta, toimittajanhallinta)
🗣️ klo 11.00–12.00: Interaktiivinen keskusteluosuus
Puheenvuorojen sisältö tarkentuu lähempänä koulutusajankohtaa.
Osallistuminen on maksutonta.
Kun osallistut tähän tapahtumaan, nimesi voi näkyä muille osallistujille ja hetkellisesti myös mahdollisella tallenteella. Osallistumalla tapahtumaan hyväksyt tämän. Joissakin tapahtumissa osallistujanimen voi itse vaihtaa.
❓ Edustatko yritystä tai organisaatiota, jolla on toimintaa Pohjois-Karjalan, Etelä-Savon tai Pohjois-Savon alueella? Edistä tutkimusta ja vastaa lyhyeen kyselyyn. Kyselyssä kartoitetaan Itä-Suomen ICT-markkinoiden tilaa vihreän ICT:n näkökulmasta. Kaikki kyselyyn vastanneet palkitaan osallistumispalkinnolla.
VICTIS-hanketta osarahoittaa Euroopan aluekehitysrahasto (EAKR). Rahoitus on myönnetty Etelä-Savon ELY-keskuksen kautta. Hankkeen koordinaattorina toimii TIEKE Tietoyhteiskunnan kehittämiskeskus ry. VICTIS-hankkeen rinnalla vastaavat sisarhankkeet toteutetaan Etelä-Savossa LUT-yliopiston ja Pohjois-Savossa Itä-Suomen yliopiston toimesta