Data-avaruuksien suunnitelmallinen kehittäminen

3.2.2026 10:30

Webinaari (Teams)

Miten tunnistaa datan jakamisen liiketoiminnallisia hyötyjä yhdessä muiden kanssa? Minkälaisista vaiheista data-avaruuden kehittäminen koostuu?

Data Spaces Support Centerin (DSSC)  julkaisema DSSC Blueprint 3.0 on uusin kokonaiskuva ja ohjeistus data-avaruuksien suunnitteluun ja toteutukseen. Se esittelee data-avaruuksien rakenteet, roolit ja avoimet standardit. Webinaarissa pohjustetaan DSSC Blueprint 3.0 ja esitellään suomeksi käännetty Co-Creation Method, joka on DSSC:n kehittämä vaiheistettu menetelmä ohjaamaan data-avaruuden suunnittelua yhteiskehittämisen näkökulmasta. CCM tarjoaa selkeän etenemismallin data-avaruuksien yhteiskehittämiseen suunnitteluvaiheesta käyttöönottoon.

Data-avaruuksien työkalupakki on suomenkielinen kokoelma työkaluja, jotka auttavat organisaatioita perustamaan data-avaruuksia sekä osallistumaan ja toimimaan osana niitä. Työkalut tarjoavat sekä teknistä, liiketoiminnallista että organisatorista tukea data-avaruuksista kiinnostuneille. Webinaari esittelee myös käytännön esimerkin tämän data-avaruuksien työkalupakin hyödyntämisestä: miten organisaatiot voivat soveltaa työkaluja omassa kehitystyössään ja mitä hyötyjä ne tuovat data-avaruuden suunnitteluun ja toteutukseen.

Siirry data-avaruuksien työkalupakkiin tästä

Webinaarin ohjelma

10.30: Tervetulosanat | DataVa-hankkeen projektipäällikkö Mikko Eloholma, TIEKE 
10.35: Data-avaruuksien suunnitelmallinen kehittäminen | CEO Marko Turpeinen & Senior Data Strategist Viivi Lähteenoja, 1001 Lakes 
10.55: Data-avaruuksien työkalupakin käytännönesimerkki | datatieteilijä Petra Pienimäki, 1001 Lakes 
11.15: Kysymykset ja keskustelu 
11.30: Tilaisuus päättyy

1001-lakes-marko-hires.jpg

Marko Turpeinen
CEO
1001 Lakes

viivi-lahteenoja.jpg

Viivi Lähteenoja
Senior Data Strategist
1001 Lakes

1001-lakes-petra.jpg

Petra Pienimäki
datatieteilijä
1001 Lakes

Lisätietoa

Webinaari on osa DataVa-hankkeen toimintaa, joka auttaa Uudenmaan valmistavan teollisuuden sekä ICT-alan pk-yrityksiä hyödyntämään datatalouden ja data-avaruuksien tuomia mahdollisuuksia sekä uusia datalähtöisiä liiketoimintamalleja. 

Lue lisää hankkeesta

Kun osallistut tähän tapahtumaan, nimesi voi näkyä muille osallistujille sekä osittain mahdollisella tallenteella. Osallistumalla tapahtumaan hyväksyt tämän kokemuksen. Joissakin tapahtumissa osallistujanimen voi itse vaihtaa.

logobanneri_data-avaruusosaaminen_1200x100.jpg

 

Valitse haluamasi vaihtoehto
Ilmoittautuminen
Myynti päättyy
Määrä

Myynti päättyy 3.2.2026 10:30

Määrä:


Ajankohta

Alkaa:   3.2.2026 10:30
Päättyy:   3.2.2026 11:30

Lisää tapahtuma kalenteriisi

Tapahtumapaikka

Webinaari (Teams)


Järjestäjä

TIEKE ja 1001 Lakes

mikko.eloholma@tieke.fi